Spotkania czwartkowe

23, 30 października
6, 13, 20 listopada
czwartki / 19.30
zbiórka w holu głównym / obowiązuje bilet wstępu na wystawę / liczba miejsc ograniczona / ok. 60 min


23 października
Pierwsze kroki dawnych kobiet wolnomularek na ziemiach polskich. Początki działalności masonerii adopcyjnej w Polsce
 / spotkanie na wystawie / Katarzyna Jarzyna
Szybkie pojawienie się masonerii kobiecej w Polsce było na tle krajów Europy Środkowo-Wschodniej ewenementem. Spotkanie wokół tego tematu będzie okazją do poznania postaci, historii i kultury pierwszych polskich lóż adopcyjnych. Nie zabraknie również wątków romantycznych i humorystycznych związanych z adeptkami i adeptami sztuki królewskiej, które postaramy się przybliżyć.

30 października
Pieśń Dzieci Wdowy 
/ oprowadzanie muzyczne / Sergiusz Pinkwart,
Muzyczne kolory polskiej masonerii. Spojrzenie na zgromadzone na wystawie eksponaty poprzez muzykę towarzyszącą masońskim rytuałom, jak i utwory z epoki, tworzone przez członków loży. Jaką rolę w masonerii pełnili artyści? W jaki sposób światopogląd i sekretna wymiana kulturalna z wolnomularzami z innych krajów wpływały na ich życie i twórczość? Wreszcie, jaki jest wkład muzyków spod znaku kielni i cyrkla w historię Polski i polski patriotyzm? Odpowiedzi na te pytania udzieli Sergiusz Pinkwart, skrzypek i edukator MNW, podczas specjalnego muzycznego oprowadzania po wystawie.

6 listopada
V.I.T.R.I.O.L.
 / wykład performatywny / Kuba Wojnarowski
Tytuł wykładu odsyła do tajemnej formuły, opisującej zarówno istotę procesu alchemicznego, jak i ścieżkę masońskiej inicjacji. Odnosząc się do kolejnych etapów wtajemniczenia, autor prezentacji proponuje widzom alternatywny szlak zwiedzania ekspozycji. Zbiór obiektów zgromadzonych na wystawie staje się punktem wyjścia dla narracji, w ramach której zatarciu ulega granica między tradycją i nowoczesnością, nauką i religią, ezoteryczną lożą i galerią współczesnej sztuki.  

13 listopada
Strój wolnomularza i jego symbolika
 / spotkanie na wystawie / Ryszard Bobrow i Olaf Żakowski
Podczas spotkania poznamy podstawowe elementy i charakterystyczne cechy stroju wolnomularza. Zagłębiając się w ich symbolikę, znaczenie i odniesienia do idei i filozofii ruchu, prześledzimy obecność różnych nurtów i odmian w łonie sztuki królewskiej oraz główne różnice między nimi.

20 listopada
Haftowana serweta – dar wolnomularzy dla króla Stanisława Augusta. Tekstylne pamiątki wolnomularskiej działalności zachowane w muzealnych zbiorach
 / spotkanie na wystawie / Ewa Mianowska i Monika Janisz
Spotkanie poświęcone kilku interesującym tekstylnym wyrobom związanym z wolnomularstwem w Polsce. Na spotkaniu zostanie zaprezentowana haftowana serweta ofiarowana królowi Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu przez członków loży, upamiętniająca jego porwanie przez konfederatów barskich.